Zamek w Kwidzynie to budowla, która powstała na wzór zamków krzyżacki, jakich nie brakuje na polskich terenach. Kwidzyński zamek to zamek kapituły pomezańskiej, które powstał w miejscu Startego Zamczyska należącego do Krzyżaków. Zamek znajduje się na ul. Starozamkowej w Kwidzynie. Prowadzone w pozostałościach zamku biskupiego prace archeologiczne sprawiły, że uzyskano informacje o kształcie dawnego zamku oraz formie zdobień we wnętrzach budowli. Zamek wyposażony był w dwie wieże oraz mur obronny, który otaczał całą konstrukcję. Obecny zamek powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Plan kwadratu umożliwił podział budowli na cztery skrzydła, w narożnikach wzniesiono obronne wieże, a na dziedzińcu – dwukondygnacyjny krużganek. Po połączeniu zamku z katedrą, południowo-wschodnią wieżę przebudowano na dzwonnicę. Dzięki temu powstał wyjątkowy kompleks zamkowy, w skład którego wchodziły oba zamki – biskupi i kapituły oraz katedra i miasto Kwidzyn. Zamek jako siedziba kapituły szybko zyskał status ważnego religijnie i politycznie punkt w tej częściej kraju.

Autor: Marcin Polak
Zamek został zniszczony podczas XV-wiecznych działań wojennych, a po jego renowacji konieczna była rozbiórka dwóch wież, który ucierpiały najbardziej. Kolejne dekady przyniosły jednak jeszcze większe zniszczenia. Silnie naruszono konstrukcje zamku biskupiego, dlatego z czasem zmieniono funkcje całej zabudowy. Najpierw mieścił się tu wojskowy magazyn spożywczy, później część zamku zaadaptowano na sale sądowe oraz więzienie. Największe prace rekonstrukcyjne zamku rozpoczęły się w 1854 roku. Zlecił je król Fryderyk Wilhelm IV. W efekcie kilkunastoletnich prac odbudowano obie wieże narożne oraz naprawiono sklepienie. Niemniej zamek aż do 1935 roku był siedzibą sądu i więzienia, rok później przemianowano go na hitlerowską szkołę Hitlerjugend HJ-Ostlandführerschule, która działała w tym miejscu aż 9 lat. Od końca 1949 roku zamek należy do Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w jego wnętrzach funkcjonuje Muzeum w Kwidzynie.
Liczne przebudowy zamku sprawiły, że jego wygląd był inny na przestrzeni dziejów. W okresie rozbudowy był to czteroskrzydłowy kompleks ze strzelistymi wieżami z czterospadowym dachem. Najwyższa wieża liczyła 59 metrów i znajdowała się południowo-wschodnim narożniku. Pod koniec XVIII wieku część zamkowego kompleksu została rozebrana, a materiał budowlany umożliwiał wybudowanie gmachu Sądu Ziemskiego. Aktualnie Zamek w Kwidzynie wyróżnia się wysoką sanitarno-obronną wieżą oraz bardzo długim gankiem, który łączy główną część zamku z gdaniskiem. Dane wskazują, że kwidzyńskim ganek zamkowy jest najdłuższym na świecie. A ze wzglądu na wsparcie na bazie pięciu wysokich arkad, które mają kilkanaście metrów, robi wyrażenie i czyni to miejsce wyjątkowym zabytkiem architektonicznym. Unikatowość zamku w Kwidzynie sprawia, że jest on bardzo chętnie odwiedzany przez turystów i miłośników historycznych budowli.