Krzyżacki zamek w Nidzicy powstał w XIV wieku. Znajduje się na wzgórzu na wschód od centrum Nidzicy na lewym brzegu Nidy. Obiekt otaczały niegdyś moczary i bagna. Zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Zbudowany został z cegły cegieł na kamiennej podmurówce, na planie prostokąta o wymiarach 50×34 m. Na poddaszu, w grubości murów, obiegają zamek krużganki obronne zarówno od strony zewnętrznej, jak i od strony dziedzińca. Zewnętrzną fasadę zdobią duże ostrołukowe gotyckie okna.
Wjazd prowadzi przez przedzamcze z bramą, dwoma budynkami i basteją. Nie zachowało się drugie mniejsze przedzamcze. Brama do zamku właściwego wysunięta jest poza mur obwodowy i posiada ozdobny szczyt. Broniła jej niegdyś brona, czyli żelazna krata spuszczana z góry w bramach zamkowych oraz most zwodzony nad suchą fosą.
Nad bramą znajdowała się kaplica zamkowa. Po obu stronach bramy stoją dwie potężne kwadratowe wieże o pięciu kondygnacjach. Wieże kryte dachami namiotowymi ozdobiono wnękami i płaskimi dekoracjami. Stykające się z wieżami boczne piętrowe skrzydła służyło na cele gospodarcze oraz na kwatery mieszkalne. W piwnicach znajdowało się więzienie. Skrzydło zachodnie zwieńczone ozdobnymi szczytami, stanowiło główny budynek zakonny. Posiada ono dwa piętra i piwnice. Znajduje się tu druga kaplica i refektarz z zachowanymi freskami z XIV i XV wieku, zobaczyć można m.in. malowidło ścienne świętej Weroniki w adoracji aniołów. Wszystkie skrzydła zamkowe poza wschodnim na koronie murów posiadają ganki obronne.
Prostokątny dziedziniec zamkowy otoczony jest łączącym wszystkie budynki na poziomie pierwszego piętra, drewnianym gankiem. Nie zachowała się studnia i wieżyczka z klatka schodową, która znajdowała się po południowo wschodniej stronie zamku. Z zachowanych murów wystają dawne wykusze. Kompleks otoczony jest gęstym XIX-wiecznym parkiem.
Pełną restaurację zabytku, wraz z konserwacją zachowanych malowideł w kaplicy i refektarzu rozpoczęto w 1961 roku. Prace zakończono w 1965 i uroczyście przekazano budowlę w użytkowanie lokalnym instytucjom kulturalno-społecznym. Dzisiaj zamek służy za miejskie centrum biznesu, kultury i rozrywki. Mieści się w nim Muzeum Ziemi Nidzickiej, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, Galeria Autorska Hieronima Surpskiego, pracownia rzeźby i biblioteka miejska. We wnętrzach zajmowanych przez muzeum regionalne prezentowane są wystawy archeologiczne, historyczne i etnograficzne, z oryginalnego wyposażenia niestety nic się nie zachowało.