W niewielkiej miejscowości na Mazurach, w Rynie znajduje się imponujący Zamek średniowieczny, który po dziś dzień zachwyca swoją precyzyjności i niezwykła gotycką architekturą. Budowla położona jest na wzniesieniu pomiędzy Jeziorem Ryńskim i Ołów, nieopodal znajduje się miejski Plac Wolności. Zamek w Rynie to jedna z największych atrakcji regionu i jednocześnie popularny hotel, w którym nocują znane osobistości oraz odbywają się ważne imprezy i występy.

Ryński Zamek zbudował Zakon Krzyżacki z myślą o walkach z wojskami litewskimi. W 1377 roku znajdowała się tu siedziba konwentu. Wybudowany na planie prostokąta o wymiarach 44 x 52 metry, szybko stał się atrakcyjny pod względem obronnym, dlatego na polecenie wielkiego mistrza Konrada von Wallenrode rozbudowano go o kolejne pomieszczenia. Porażka Zakonu Krzyżackiego w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku zakończyła wszelkie plan rozwoju zamku. Po wojnie trzynastoletniej twierdzę chcieli przejęć okoliczni chłopi, jednak w starciu z oddziałem Jerzego von Schliebena, ponieśli wyraźną klęską, które na kartach historii określa się to wydarzenie jako Bitwę pod Rynem.

Warto dodać, że pod koniec XIV wieku komturem na ryńskim zamku był Konrad von Wallenrode, to właśnie on był inspiracją dla Adama Mickiewicza do stworzenia słynnego poematu „Konrad Wallenrod”. Kolejne stulecia przynosiły nowych właścicieli Zamku w Rynie. Po 1525 roku budowla trafiła w ręce starostów księcia pruskiego. Zamek zostało silnie zniszczony w wyniku pożaru, jakie wywołali Tatarzy w czasie Potopu Szwedzkiego w 1657 roku. Od tego czasu zamek niszczał, dopiero na początku XIX wieku został przejęty przez prywatnego właściciela. Jednak władze pruskie zdecydowały się odkupić zamek i w 1853 roku stworzyć tam więzienie. Kolejny pożar, jaki wybuchł 28 lat później, poważnie naruszył całą konstrukcję.

Autor: Paweł Witan

Zamek odzyskał swoje istotne znacznie w 1945 roku, gdy odnowiono go w celu przygotowania tam Miejskiego Domu Kultury, lokalnego Muzeum oraz siedziby Urzędu Miasta. Największe zmiana ryńskiego zamku nastąpiła jednak po 1990 roku, wtedy wówczas historyczny obiekt został sprzedany przez władze miasta prywatnemu inwestorowi, który wykonał generalny remont zamku, tworząc w nim w luksusowy i popularny hotel z czteroma gwiazdkami. Z czasów średniowiecza zachowało tylko jedno skrzydło, pozostałe część zamku budowano już w czasach nowożytnych. Obecnie w murach zamku funkcjonuje hotel z unikalnym, zadaszonym dziedzińcem, prestiżowa restauracja oraz strefa SPA z basenem i saunami. Każdego roku Zamek Ryn odwiedzają turyści z całego kraju i nie tylko, poszukując niezwykłego miejsca noclegowego w malowniczej okolicy. Ryn znajduje się niedaleko Giżycka i Kętrzna, gdzie można aktywnie spędzić czas na żeglowaniu oraz zwiedzaniu słynnych zabytków, takich jak Twierdza Boyen oraz Wilczy Szaniec z dawnymi bunkrami Hitlera.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.