Sztum to miasto w województwie pomorski w pobliżu trasy Kwidzyn-Malbork. Niewielkie miasteczko posiada wiele zabytków historycznych. Największa atrakcją jest jednak Zamek Krzyżacki, który znajduje się nad Jeziorem Sztumskim, zwanym również Zajezierskim. Historyczna budowla znajduje się przy ulicy Galla Anonima. Majestatyczny zamek był budowany w latach 1326-1335. Gotycki styl zawdzięcza sposobie budowy zamków, jakie tworzony były w północnej Polsce przez Zakon Krzyżacki. Budowla ma plan wielokąta oraz posiada dwie imponujące wieże. Zamek został wybudowany na terenie staropruskiego grodu.

Zamek w Szumie wybudowano, aby pełnił funkcje letniej rezydencji dla wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego. Atrakcyjne usytuowanie w pobliżu ważnych węzłów komunikacyjnych oraz otoczenia jeziora i lasów sprawiało, że było to dogodne miejsce do odpoczynku. Zamek był w głównej mierze siedzibą wójta krzyżackiego. Po przegranej przez Krzyżaków bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku trafił we władanie władz polskich. Zmiany przyniosła też wojna trzynastoletnia, toczona w latach 1468-1772, gdyż po jej zakończeniu zamek stał się siedzibą polskich starostów.

Konstrukcja została mocno zniszczona podczas wojen szwedzkich w XVII wieku. Władze pruskie, które wówczas władały na tych terenach, zdecydowały że zamek zostanie częściowo rozebrany. Natomiast w 1867 roku wykonywano dobudówkę w piwnicach południowego skrzydła. Nowe pomieszczenia wykorzystana na potrzeba miejskiego sądu oraz więzienia, co umożliwiło sprawniejsze prowadzenie lokalnych działań politycznych i administracyjnych. Z pierwotnej budowy w najlepszym stanie zachowały się dwa skrzydła. W XIX wieku wykonano niezbędne prace restauracyjne, dzięki którym dawny blask odzyskała wieża więzienna oraz mury wysokie na 8 metrów, który okalały cały zamek.

Źródło: Wikipedia

W pozostałość dawnego Zamku Krzyżackiego otwarto Sztumskie Centrum Kultury. Twierdza cały czas robi wrażenie swoją majestatycznością i charakterystycznym, średniowiecznym stylem budowy. Czerwona cegła oraz rozległy dziedziniec pozawalają przenieść się w odległe czasy rycerzy i królów. Nic więc dziwnego, że w murach sztumskiego zamku cyklicznie organizowane są różnorodne imprezy plenerowe, turnieje rycerskie oraz pokazy historyczne. Ich inicjatorem jest przede wszystkim Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej.

Ponadto turyści mają okazję zwiedzić wnętrza południowego skrzydła zamku oraz jego piwnice, gdzie zachowały się cudowne gotyckie sklepienia i różne czternastowieczne symbole. Zamek jako siedziba Sztumskiego Centrum Kultury stanowi miejsce wyjątkowych wystaw historycznych i etnograficznych, podczas których można poznać historie Ziemi Sztumskiej i okolicznych terenów. Niemniej całe Wzgórze Zamkowe stale pozostaje nie w pełni wykorzystane i stanowi bardzo atrakcyjne miejsce dla inwestora ze względu na dogodne położenie i historyczne zaplecze. Niektóry część Zamku w Sztumie są nieodkryte i wymagają remonty, który pozwoliłyby na rozwój ruchu turystycznego całego kompleksu zamkowego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.